Energia elektryczna, która jest niezbędna w życiu człowieka, wyróżnia się jedną niezwykle istotną wadą. Pomimo postępu technologicznego i ciągłego rozwoju elektroniki wciąż mamy bardzo duży problem z jej magazynowaniem. Właśnie dlatego czasami niezbędne okazują się podręczne generatory prądu, których można używać praktycznie w każdych warunkach i w każdym miejscu.
Jak działają agregaty prądotwórcze?
Najbardziej popularne przenośne urządzenia przystosowane do produkcji energii elektrycznej wyposażone są w silniki spalinowe. Do baku wlewa się paliwo, które po włączeniu maszyny napędza układ mechaniczny. Wprowadzony w ruch obrotowy wirnik prądnicy powoduje wytworzenie się energii elektrycznej. Rozruch całego układu może nastąpić w sposób automatyczny lub za pomocą specjalnego szarpaka ręcznego.
Zastosowanie agregatów wytwarzających prąd
Coraz większym zainteresowaniem inwestorów pochodzących z różnych branż cieszą się agregaty prądotwórcze. Ceny wyrobów są bardzo zróżnicowane i najczęściej są adekwatne do mocy danego urządzenia. Bardzo szeroki wybór rozwiązań sprawia, że znacznie łatwiej jest znaleźć model, który będzie doskonale wpasowany w potrzeby użytkowników. Z przenośnych generatorów energii elektrycznej korzystają pracownicy budów, strażacy oraz nierzadko także właściciele sklepów czy hurtowni. Ich popularność jest tym większa, że mogą one być użyte do zasilania niewielkich urządzeń np. elektronarzędzi oraz dużych maszyn np. elektrycznej piły do cięcia bloczków betonowych.
Kiedy warto zainwestować w agregat?
Pierwszym, co przychodzi do głowy po zadaniu tego pytania jest oczywiście to, że w agregat powinny być wyposażone wszystkie firmy, które wykorzystują w swojej pracy urządzenia zasilane prądem w miejscach, w których nie ma możliwości znalezienia stacjonarnego źródła energii. Jednak to nie jedyna sytuacja, w której warto zakupić agregaty prądotwórcze. Sklep specjalistyczny wskazuje także korzyść z ich stosowania wszędzie tam, gdzie skutki długotrwałego zaniku zasilania mogłyby powodować wielkie straty. Jest tak np. w hurtowniach z żywnością przechowywaną w chłodniach, które nawet po krótkim czasie od przerwania dostawy energii (np. ze względu na awarię sieci), musiałyby utylizować wiele ton nienadających się do spożycia produktów.
Nowoczesne agregaty prądotwórcze zasilane paliwem są coraz bardziej wydajne. Oznacza to, że na jednym zbiorniku benzyny, oleju napędowego czy gazu LPG są w stanie przepracować nawet wiele godzin. Dodatkowo wiele urządzeń wyposażonych zostało w inteligentne systemy zasilania, które same ustalają ilość obrotów w zależności od chwilowego zapotrzebowania na energię.