///

Od starożytności człowiek szukał rozwiązań, które miały przyczynić się do zastąpienia siły ludzkich rąk przez różnego rodzaju mechanizmy. Najpierw powstawały proste aparaty, których działanie było związane z wykorzystaniem podstawowych praw fizyki. Rozwój przemysłu i nauki sprawiły, że wynaleziono silniki spalinowe oraz elektryczne, które bez większej ingerencji ludzi są w stanie napędzać maszyny.

Dlaczego tak chętnie stosuje się silniki elektryczne?

Dzisiaj w wielu urządzeniach wykorzystuje się silnik elektryczny 230 V, który doskonale sprawdza się nie tylko w przemyśle, ale także w gospodarstwach domowych. Przede wszystkim wyróżnia się on dużą wydajnością oraz łatwością w eksploatacji. Bezproblemowość korzystania z tego rodzaju silnika polega głównie na tym, że do jego uruchomienia potrzebujemy jedynie stałego źródła prądu. Rozwój gospodarczy sprawił, że infrastruktura elektryczna dostępna jest w większości miejsc w Polsce, przez co znalezienie źródła energii nie stanowi większego problemu.

silnik elektryczne

Silnik elektryczny w przemyśle

Większość linii produkcyjnych oraz maszyn opiera swoje działanie właśnie na silniku elektrycznym. Do tych najbardziej popularnych należą motory napędowe jednobiegowe, które po uruchomieniu utrzymują stałą prędkość działania. Najczęściej stanowią one integralną część całego mechanizmu, jednak możne je także kupić osobno. Jak dobrać odpowiednie silniki elektryczne? Sklep, zarówno stacjonarny, jak i cieszący się coraz większą popularnością internetowy, oferuje wiele modeli. Różnią się one pod kątem wydajności, mocy oraz wielkości. Podczas wyboru należy dopasować rodzaj napędu do urządzenia, w którym będzie stosowany.

Dlaczego dopasowanie odpowiedniego silnika jest tak ważne?

Wbrew pozorom nie tylko wybór zbyt słabego silnika może okazać się niekorzystny dla użytkownika. Rozważając np. wentylator wyciągowy, zbyt mała energia może nie uruchomić wiatraka lub sprawić, że nie osiągnie on zakładanej prędkości, przy której praca będzie wydajna. Z drugiej strony, zbyt duża energia może spowodować, że delikatne, ruchome podzespoły szybciej się zużyją i wentylator ulegnie awarii. Właśnie dlatego konieczne jest, aby silnik elektryczny był jak najlepiej dopasowany do urządzenia, w którym zostanie zainstalowany.

Zastosowanie silników elektrycznych jest bardzo szerokie. Stosuje się je nie tylko w wentylacji mechanicznej, ale także w taśmociągach transportowych czy obrabiarkach mechanicznych. Mniejsze napędy można znaleźć także przy urządzeniach stosowanych w przydomowych warsztatach np. w stołowych piłach elektrycznych czy nawet elektronarzędziach.